2013

Zima 2012/2013 ciągnęła się długo… Wreszcie, pod koniec marca do ukorzeniarki powędrowały pierwsze sztobry. W okolicach 10-go kwietnia rozpoczęło sie odkrywanie krzewów zabezpieczonych kopczykami na zimę. Jak co roku nie obeszło się bez strat. Złamaniu uległ krzew Arkadii zasadzony jesienią 2007r. oraz nieco młodsze krzewy Prima i Ałyja. Winorośl to jednak wspaniała roślina. Wszystkie trzy krzewy “obiły” od ziemi. Oczywiście trochę czasu upłynie na odtworzenie krzewów, ale taka jest cena pośpiechu. To jeszcze nie wszystko, zmarzł piękny krzew Agata Dońskiego i krzew Wostorga. Pierwszy z nich wypuścił latorośla od ziemi, natomiast drugi nie i zostanie usunięty, a w jego miejsce powędrują inne sadzonki. Tyle inwentaryzacji po zimie.

 

Zdjęć z ukorzeniania nie zamieszczam, technologia tego procesu nie zmieniła się od ubiegłego roku, więc i zdjęć nowych nie ma.

 

Tej wiosny wysiłki  w winnicy skupione były na pracach związanych z zagospodarowaniem szklarenki, którą zbudowałem w październiku poprzedniego roku. Dłuższego zastanowienia wymagało rozplanowanie sadzonek w tejże szklarence. Wieloletni charakter uprawy winorośli wymaga dobrego rozplanowania krzewów, ażeby uniknąć w późniejszym czasie niepotrzebnego  i “stresującego” dla roślin przesadzania.Zapadła decyzja o piętrowym prowadzeniu krzewów w rzędzie środkowym, co umożliwia ich gęściejsze posadzeni, oraz pojedynczych dwóch bocznych rzędach.

 

Sadzonki atrakcyjnych odmian do szklarni zakupiłem od znajomego winoogrodnika z mojej okolicy jak również wprowadziłem niektóre swoje odmiany, uprawiane do tej pory pod chmurką. Tak wygląda szklarnia i winniczka pod koniec maja.

 

tu dodać galerię

Jest trzeci czerwca, od tygodnia pada deszcz. Niektóre odmiany juz kwitną     a inne tyle, że tyle. Czy będzie powtórka z ubiegłego roku? Czas pokaże… Zapowiadało się nieźle, a wyszło “jak zwykle”. Zapylenie słabe a po deszczu pojawił się mączniak. Poniżej kilka fotek z sezonu 2013. Zdjęcia prezentują odmiany, które w roku ubiegłym nie owocowały lub owocowały słabo oraz wzrost roślin w szklarni:

Pierwsze owoce z nowości posadzonych w szklarni

Tutaj poniżej Sfinks

Widok szklarni w lipcu

Ałyj (uprawa w gruncie

Różowe cudo

Cyca