2012

Wiosna – cieplejszy wieje wiatr… Krzewy odkopane, wszystkie przezimowały w dobrej formie. Teraz czekamy na rozwój pąków.

Poniżej zestawienie krzewów, z których niektóre łozy nie zostały okryte na zimę ziemią ani śniegiem.

Krzewy wystające ponad śnieg (przynajmniej część łozy)

Muskat Letni
Muskat Blue
Rondo 
Różowyje Cudo
Minesota
Festiwalnyj
Kristaly
Swenson Red
Alden

Krzewy ponad ziemią, okryte śniegiem:

Bieżewyj
Ajwaz
Nero
Suzy
Agat doński
Festivee
Jutrzenka
Einsetsedless
Alden

 

Czas rozpocząć ukorzenianie. Rok ubiegły można uznać pod tym względem za stracony. W tym roku naprawiłem ukorzeniarkę, zakupiłem nowy kabel grzewczy, a zamiast trotów wypełnieniem będzie perlit.

 

Na początek próba na parapecie. (efekty marne)

Ukorzenianie “zasadnicze” – I – sza tura

 

W dniu 13.03.2012r., po wcześniejszym przygotowaniu sztobrów, nastawiłem ukorzeniarkę. Na dno wysypałem warstwę mokrego perlitu. Sztobry nie były wcześniej moczone w wodzie. Poza tym sposób przygotowania nie różnił się od przygotowania w roku wcześniejszym. Pokaleczone końcówki sztobrów zaprawiłem ukorzenianczem typu AB i powiązałem w wiązki, co ułatwiło “pakowanie” do ukorzeniarki oraz nie wymagało opisywania każdego sztobra z osobna, na tym etapie robienia sadzonek. Po trzech tygodniach ogrzewania  (02.04.2012r.) około 50% sztobrów powędrowało do pet-ów, zaś pozostałe wróciły do ukorzeniarki. Pozostaną tam jeszcze około dwóch tygodni.

 

W zakładce “ODMIANY” znajdziesz zdjęcia z poszczególnych etapów wzrostu roślinek, zdjęcia są obecnie uzupełniane…Sezon ogólnie udany, owocowanie zadowalające…

Fotki z owocowania możesz obejrzeć w zakładce “odmiany” przy danej odmianie.

Cały październik minął w winnicy na budowie szklarni. Trafią tam sadzonki szczególnie wrażliwe na mrozy zimowe i przymrozki majowe. Efekty poniżej. Oczywiście “budowla” wymaga pomalowania, ale to już na wiosnę, bowiem w tym roku trzeba wykonać jesienne cięcie.

Na koniec kilka fotek ze zbiorów:

GALERIA